Sık Sorulan Sorular


İlgisini ve pratiğini bu yönde geliştirmiş, sürekli güncel bilimsel kurs ve aktivitelere katılarak yenilikleri takip eden, alanında uzman her hekime ameliyat olabilirsiniz. 

Kabul gören görüşlere göre kızlarda 17, erkeklerde de 18 yaşını doldurmuş hastalara burun estetiği uygulanabilir. 

Burun estetiği genel anestezi altında yapılır. Hastanın mevcut burun yapısına bağlı olarak 2-3 saat arasında sürede gerçekleştirilir.

Ameliyat açık ve kapalı teknik olarak iki farklı yöntemle yapılabilir. Hastanın burun yapısı ve hekimin kişisel tecrübesine göre yöntem seçimi yapılır.  

Ameliyat genel anestezi altında yapıldığı için cerrahi esnasında bir ağrı duyulmaz. Ameliyat sonrası dönemde ağrı kesici kullanımı ve birkaç gün düzenli uygulanacak soğuk uygulama ile ağrı hissedilmemektedir. Burun içine konulan silikon tamponların etkisiyle tıkanıklık hissi görülebilir ancak ertesi gün çıkartıldığında rahat bir nefes alabilirsiniz. 

Aynı seansta yapılacak cerrahi işlemle hem burun tıkanıklığınız giderilir hem de burun dış kısmındaki şekil bozukluğu düzeltilebilir. 

Ameliyatın ilk günü burunda sızıntı tarzında kanamalar çok normaldir. İkinci günde sızıntılar geçmektedir. İlk 2 gün şişlik ve morarmalar görülebilir. Çoğu hastada birinci haftada bunlarda belirgin azalma olur.  Birinci hafta burun sırtına koruyucu amaçla konulan alçımız alınır. Çok ödem varsa elastik bir bandaj birkaç gün uygulanabilir. Dikişler birinci haftada yara iyileşmesi düzgünse alınmaktadır.    


Op. Dr. Emin Ayduran